Aplikácie kremíkového kovu: Kam kráča metalurgický kremík?

Aplikácie kremíkového kovu: Kam kráča metalurgický kremík?

Hlavné použitia kremíkového kovu v rôznych odvetviach: zliatina hliníka, polysilikón pre solárne a polovodiče, silikónová chémia, dezoxidácia ocele a zváracie chemikálie, plus druhy, ktoré si každá aplikácia vyžaduje.
Zaslať požiadavku
Popis
Technické parametre

Aplikácie kremíkového kovu: Kam kráča metalurgický kremík?

Silikónový kovje základnou surovinovou kostrou štyroch hlavných priemyselných dodávateľských reťazcov: odlievanie hliníka, silikónová chémia, fotovoltaická výroba a výroba polovodičov. V závislosti od čistoty môže jedna tona metalurgického- kremíka skončiť ako bloky motora, lekárske tmely, solárne panely alebo doštičky vo vnútri vášho telefónu. Táto stránka mapuje každé následné použitie podľa triedy, veľkosti častíc a limitov nečistôt, na ktorých skutočne záleží v továrni.

 

🏭 Na čo sa používa silikónový kov?

Vo svojom jadrekremíkový kovje elementárny kremík (Si) vyrábaný tavením kremeňa a uhlíkových redukčných činidiel v ponorených-oblúkových peciach pri teplotách nad 2 300 stupňov . Čistota sa pohybuje od zhruba 98,5 % Si v metalurgických triedach do 99,5 % a viac v chemických a solárnych triedach. Rozhodujúcim faktorom pre to, ktorá trieda ide kam, nie je len obsah kremíka -, je to kontrolovaný limit železa, hliníka a vápnika, ktoré môžu narušiť pevnosť zliatiny, otráviť chemické reakcie alebo pridať chyby do rastu kryštálov.

Celosvetová produkcia kremíkového kovu sa pohybuje okolo 3 miliónov metrických ton ročne, pričom približne 60 – 70 % pochádza z Číny. Materiál sa delí na štyri prúdy spotreby: hliníkové zliatiny (35 – 40 %), silikónové polyméry a chemikálie (~ 28 %), solárny polysilikón (~ 18 %) a menšie, ale vysoko{8}}hodnotné segmenty, ako sú polovodiče, ferosilión a keramika.

10

 

🚗 Hliníkové zliatiny a odlievanie automobilov

Aplikácie silikónového kovupri odlievaní hliníka začnite jednoduchým faktom: pridanie 6–12 % hmotnostných kremíka k hliníku dramaticky zlepšuje tekutosť, znižuje praskanie pri zmrašťovaní a zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu. To je dôvod, prečo A356 (7 % Si) dominuje na konštrukčných odliatkoch v letectve a A380 (8,5 % Si) je ťažná zliatina pre automobilové tlakové odlievanie.

Samotný automobilový sektor predstavuje najväčšiu časťkremíkový kovdopyt. Bloky motorov, skrine prevodoviek, závesné konzoly a - čoraz častejšie - kryty batérií elektrických vozidiel, všetky sa spoliehajú na hliníkové-zliatiny kremíka. Hypereutektické druhy Al{5}}Si so 17 – 22 % Si sa lisujú do vložiek valcov a piestov, kde tvrdosť a tepelná stabilita záleží viac ako ťažnosť.

Obstarávacie tímy zvyčajne špecifikujú stupeň 441 alebo 553kremíkový kovpre tieto aplikácie. Stupeň 441 (Si väčší alebo rovný 99,0 %, Fe menší alebo rovný 0,4 %, Al menší alebo rovný 0,4 %, Ca menší alebo rovný 0,1 %) poskytuje čistotu potrebnú pre konzistentný výkon odlievania bez nákladovej prémie vyšších akostí. Stupeň 553 (Si väčší alebo rovný 98,5 %) funguje dobre pre menej kritické konštrukčné diely, kde efektívnosť nákladov prevažuje nad prísnou kontrolou nečistôt.

Prečo záleží na obsahu Ca v zliatinovom kremíku-?

Vápnik nad 0,1 % môže vytvárať tvrdé intermetalické inklúzie, ktoré sa zle obrábajú a vytvárajú pórovitosť v tenkostenných odliatkoch-. To je dôvod, prečo zlievárne nakupujúce vysokotlakové liatie pre-tlakové odlievanie{4}} často obmedzujú obsah vápnika na 0,03 % alebo menej, čo ich posúva smerom k surovine triedy 3303, aj keď samotný zisk z čistoty kremíka je mierny.

 

🧪 Silikónové polyméry a chemická syntéza

Druhý-najväčší cieľ preaplikácie silikónového kovuje silikónový priemysel. V Rochow-Müllerovom priamom procese kremíkový kov reaguje s metylchloridom (CH3Cl) v reaktore s fluidným- lôžkom za vzniku dimetyldichlórsilánu -, prekurzora polydimetylsiloxánu (PDMS) a celej rodiny silikónových polymérov.

Táto reakcia je chúlostivá. Železo, hliník a vápnik interferujú so selektivitou katalyzátora a výťažkom reakcie.Chemický-kremíkpreto vyžaduje prísnejšiu kontrolu nečistôt ako metalurgické druhy: typicky 3303 (Si väčší alebo rovný 99,3 %, Fe/Al menší alebo rovný 0,3 %, Ca menší alebo rovný 0,03 %) alebo 2202 (Si väčší alebo rovný 99,5 %, Fe/Al menší než 2 % alebo rovný 0,0 %. Off-metal metal znamená mimo{10}}distribúciu silanu, čo sa prekladá priamo do{11}}nešpecifikovaných tmelov, gúm alebo náterov na výstupe.

Globálny trh so silikónmi mal v roku 2025 hodnotu približne 18,4 miliardy USD a predpokladá sa, že do roku 2034 dosiahne 28,6 miliardy USD. Aplikácie siahajú od stavebných tmelov a tesnení pre automobily až po nátery lekárskych implantátov a zariadenia na-spracovanie potravín. Každý z týchto segmentov siaha až k niekoľkým stovkám kilogramov- kremíkového kovu vysokej čistoty, ktorý sa nachádzal niekde v reaktore.

 

☀️ Polysilikón, solárne články a fotovoltaika

Výroba solárneho-polysilikónu je najrýchlejšie{1}}rastúcim segmentom dopytuaplikácie silikónového kovu, ktorá sa každoročne zvyšuje približne o 8 – 10 %. Kremíkové solárne články predstavujú asi 95 % celosvetovej fotovoltaickej kapacity, ktorá v roku 2024 prekročila 1,6 terawattov inštalovanej kapacity. Monokryštalické články PERC teraz dominujú komerčnej výrobe s účinnosťou 22 – 24 %, pričom novšie architektúry TOPCon tlačia na 25 %.

Výroba solárneho-polysilikónu začína odmetalurgický-kov kremíkaa zušľachťuje ho procesom chemického vylučovania z plynnej fázy Siemens alebo reaktormi s fluidným{0} lôžkom. Surovina musí mať čistotu Si 99,9 % alebo vyššiu, s mimoriadne prísnou kontrolou nečistôt bóru a fosforu -, ktoré znižujú životnosť minoritných-nosičov a účinnosť článku. Typ 2202 alebo lepší je zvyčajne východiskovým bodom, hoci mnohí výrobcovia polysilikónu presadzujú vlastné špecifikácie, ktoré presahujú štandardné priemyselné triedy.

Čína predstavuje viac ako 80 % celosvetovej kapacity polysilikónu, ale nové investície v Indii, juhovýchodnej Ázii, Severnej Amerike a Európe postupne diverzifikujú mapu dodávok. Pre tímy obstarávateľov to znamená, že dokumentácia o pôvode a sledovateľnosť šarží sa stávajú štandardnými požiadavkami, ktoré nie sú príjemné--mať.

 

💻 Polovodičové doštičky a elektronika

Na vrchole pyramídy čistoty si výroba polovodičov vyžaduje kremíkový kov, ktorý bol rafinovaný na 99,9999999 % čistotu - deväť deviatok alebo 9N. Tento materiál sa nedodáva ako „kremíkový kov“ v komoditnom zmysle; konvertuje sa destiláciou s chlórsilánom, rastom kryštálov v Czochralského (CZ) alebo float -zóne (FZ) a presným waferovaním na 150–300 mm substráty.

Dodávateľský reťazec však začína vysoko{0}}čistým metalurgickým kremíkom. Prvou čistiacou surovinou je kremíkový kov elektronickej-triedy (zvyčajne 2202 alebo vlastná špecifikácia). Stopové nečistoty na úrovni dielov-na-miliardu - hliníka, železa, uhlíka, kyslíka - môžu posunúť prahové napätie tranzistorov a zničiť výnos v uzloch pokročilého procesu. To je dôvod, prečo továrne na výrobu polovodičov kontrolujú svojich dodávateľov kremíka až po úroveň baní a taviarní.

Okrem logických a pamäťových čipov nachádza -kremík s vysokou čistotou využitie v senzoroch MEMS, Si fotonike na prepojenie dátových-centier a infračervenej optike, kde sa priehľadnosť kremíka od 1,1 do 7 µm využíva na termálne-zobrazovanie okien a šošovky LiDAR.

 

⚙️ Deoxidácia ocele, ferosilícia a iné využitie

Nie každý kilogram kremíkového kovu skončí v aplikácii špičkových{0}}technológií. Významný podiel -, približne 45 % celkovej produkcie metalurgického kremíka -, sa spotrebuje vo výrobe ferosilicia (FeSi), kde sa obsah kremíka pohybuje od 15 % do 90 %. Ferosilícium je primárny deoxidátor pri výrobe ocele a očkovacia látka v liatine na podporu tvorby jadier grafitu.

Medzi ďalšie priemyselné využitie patrí výroba karbidu kremíka (SiC) pre brúsivá a vysokovýkonné elektronické substráty, keramika z nitridu kremíka (Si₃N₄) pre rezné nástroje a súčasti turbín a špeciálne zliatiny. Tieto aplikácie zvyčajne akceptujú materiál 553-triedy alebo nižšej-čistoty, čo z nich robí segment s najnižšou cenoukremíkový kovtrhu.

 

❓ Často kladené otázky o aplikáciách silikónového kovu

Aký druh kremíkového kovu je najlepší na odlievanie hliníka?

Stupeň 441 je najbežnejšou voľbou pre výrobu hliníkových zliatin, pretože vyvažuje čistotu a cenu. Zlievárne vyrábajúce tenkostenné alebo vysokotlakové odlievané súčiastky alebo súčiastky pod vysokým{2}}tlakom-často špecifikujú 3303, aby udržali obsah vápnika pod 0,03 % a zabránili chybám pri inklúzii.

Môže sa na výrobu silikónu použiť silikónový kov triedy 553?

Vo všeobecnosti nie. Hladiny železa, hliníka a vápnika v 553 sú príliš vysoké pre Rochow-Müllerov priamy proces. Výrobcovia silikónu zvyčajne vyžadujú triedu 3303 alebo 2202 na udržanie selektivity reakcie a konzistencie produktu.

Z akej čistoty vychádza polysilikón solárnej{0}}triedy?

Rafinácia polysilikónu v solárnej{0}}triede začína metalurgickým kremíkom s čistotou najmenej 99,5 %, zvyčajne 2202 alebo chemickou surovinou na zákazku. Siemens CVD alebo proces s fluidným{5} lôžkom ho potom vyčistí na 99,9999 % (6N) alebo viac.

Je kremíkový kov rovnaký ako ferosilícia?

Nie. Kremíkový kov je elementárny kremík (98,5–99,5 %+ Si). Ferrosilicon je železo{5}}kremíková zliatina obsahujúca 15–90 % Si. Ferosilícium sa vyrába z kremíkového kovu alebo priamo z kremeňa a zdrojov železa v ponorných-oblúkových peciach.

Ktorá trieda kremíkového kovu sa používa pre polovodičové doštičky?

Výroba polovodičových doštičiek začína od elektronického- kremíka rafinovaného na čistotu 9N (99,9999999 %). Počiatočná metalurgická surovina je zvyčajne ultra{4}}vysoká{5}}čistota 2202 alebo materiál na mieru{7}}, ale väčšina čistenia prebieha v špecializovaných zariadeniach na pestovanie chlórsilánu a kryštálov-.

Ako rýchlo rastie dopyt po solárnom-kove kremíka?

Dopyt po kremíkovom kove -kvalitného solárneho systému sa každoročne zvyšuje približne o 8 – 10 %, čo je spôsobené celosvetovými fotovoltaickými inštaláciami, ktoré podľa predpokladov presiahnu 400 GW ročne začiatkom 30. rokov 20. storočia. Vďaka tomu je solárna energia najrýchlejšie-rastúcim koncovým{7}}segmentom kremíkového kovu.

 

📞 Kontaktujte nás

Potrebujete pomoc so správnym výberomtrieda kremíkového kovudo vašej aplikácie? Či už špecifikujete prísady zliatin, chlórsilánovú surovinu alebo polysilikónový prekurzorový materiál, môžeme vám poradiť s výberom triedy, veľkosti častíc a limitov nečistôt, ktoré vyhovujú vášmu procesu.

Ozvite sapre cenovú ponuku, vzorku certifikátu analýzy alebo technickú diskusiu.

Populárne Tagy: aplikácie kremíkového kovu: kam ide metalurgický kremík?, Čína aplikácie kremíkového kovu: kam ide metalurgický kremík? výrobcovia, dodávatelia