
Pri kúpekremíkový kovzahraničný kupujúci často začína jednoduchou otázkou: „Ktorú značku si mám vybrať - 553, 441 alebo 3303?“ V praxi odpoveď závisí nielen od obsahu kremíka. Pre správny výber je potrebné vziať do úvahy prípustný obsahFe, Al a Ca, výrobná technológia, konečné použitie, veľkosť kusov, požiadavky na nakladanie a samozrejme rozpočet na nákup.
ZnámkySilicon Metal 553, 441 a 3303patria medzi najčastejšie diskutované priemyselné špecifikácie. Ich označenia súvisia predovšetkým s obmedzeniami na hlavné nečistoty. Napríklad 553 typicky znamená maximálne hladiny približne 0,5 % Fe, 0,5 % Al a 0,3 % Ca. Pre 441 sa obmedzenia sprísňujú najmä pre Ca a pre 3303 sú požiadavky na nečistoty ešte nižšie.
Rovnaká značka však môže mať niekoľko variácií v komerčnej špecifikácii od rôznych výrobcov. Preto by kupujúci nemal vnímať číslo značky ako náhradu za úplnú chemickú špecifikáciu.
Prečo na kvalite kremíkového kovu záleží
Kremíkový kov sa používa v niekoľkých úplne odlišných výrobných reťazcoch:
- zliatiny hliníka;
- zlievareň;
- chemický priemysel;
- výroba silikónov;
- hutníctvo;
- špeciálne materiály obsahujúce kremík.
Každé z týchto odvetví má odlišný postoj k nečistotám.
Pre hromadnú výrobu hliníka môže byť dôležitá optimálna cena so stabilným zložením. Pre chemický proces môže mať aj malá zmena určitého prvku väčší vplyv.
Preto je princíp výberu pomerne jednoduchý:
Nemali by ste kupovať najčistejší kremík len preto, že jeho chémia je lepšia na papieri.
Je potrebné zakúpiť značku, ktorá zodpovedá technologickej mape.
Silicon Metal 553: praktická možnosť pre hromadné použitie
Silicon Metal 553často považovaný za základnú priemyselnú značku.
Typický orientačný bod:
| Indikátor | Indikatívna požiadavka |
|---|---|
| Si | Väčšie alebo rovné 98,5 % |
| Fe | Menšie alebo rovné 0,50 % |
| Al | Menšie alebo rovné 0,50 % |
| Ca | Menšie alebo rovné 0,30 % |
Presné hodnoty musia byť uvedené v špecifikácii dodávky.
Hlavnou výhodou 553 - je kombinácia dostupnosti a prijateľného chemického zloženia.
Pre kupujúceho, ktorý spotrebuje desiatky či stovky ton mesačne, to má veľký význam. Aj malý rozdiel v cene za tonu pri veľkom objeme sa mení na značné množstvo.
Kde sa používa 553?
Najtypickejšie smery:
- výroba hliníkových zliatin;
- zlievareň;
- všeobecné metalurgické procesy;
- jednotlivé deoxidačné procesy;
- chemická výroba, ak jej špecifikácia umožňuje túto úroveň nečistôt.
Pre hliníkové zliatiny je 553 často logickou východiskovou voľbou, pokiaľ výroba nemá vysoké požiadavky na Fe, Al a Ca.
Silicon Metal 441: keď čistejší materiál naozaj dáva zmysel
Silicon Metal 441Typicky sa vyberie, keď 553 už neposkytuje požadovanú úroveň kontroly nečistôt.
Typický referenčný bod:
- Si asi 99 %;
- Fe Menšie alebo rovné 0,4 %;
- Al Menšie alebo rovné 0,4 %;
- Ca Menšie alebo rovné 0,1 %.
Presná špecifikácia sa líši podľa výrobcu a zmluvy.
Hlavným rozdielom medzi 441 a 553 - nie je len vyšší obsah Si.
V skutočnosti platí kupujúcizníženie niektorých nečistôt.
To je dôležité najmä pre výrobu, kde zloženie surovín priamo ovplyvňuje vlastnosti finálnej zliatiny.
Keď 441 môže byť ziskovejšie ako 553
Ak zariadenie vyrába náročnejšie hliníkové zliatiny a kontrola Fe a Ca je dôležitá, použitie 441 môže znížiť výrobné riziká.
Je dôležité pochopiť rozdiel medzi:
lacná nákupná cena
A
minimálne náklady na konečný produkt.
Ak kvalitnejšie suroviny znížia počet defektov alebo stabilizujú zloženie zliatiny, môže byť jej vyššia obstarávacia cena ekonomicky opodstatnená.
Silicon Metal 3303: Prísnejšia kontrola nečistôt
Silicon Metal 3303označuje čistejšie priemyselné triedy.
Spoločný orientačný bod:
- Si Väčšie alebo rovné 99,3 %;
- Fe Menšie alebo rovné 0,3 %;
- Al Menšie alebo rovné 0,3 %;
- Ca Menšie alebo rovné 0,03 %.
Tieto hodnoty sú uvedené v obchodných špecifikáciách, ale konečné parametre by mali byť vždy potvrdené s individuálnym dodávateľom.
Pozoruhodný je najmä rozdiel vo vápniku.
U 553:
Ca Menšie alebo rovné 0,30 %
U 3303:
Ca Menšie alebo rovné 0,03 %
To znamená, že maximálny povolený obsah Ca sa líši desaťkrát.
Preto je nesprávne porovnávať cenu 553 a 3303 len podľa obsahu Si.
Porovnanie troch značiek
| Parameter | 553 | 441 | 3303 |
|---|---|---|---|
| Si | Väčšie alebo rovné 98,5 % | približne Väčšie alebo rovné 99 % | Väčšie alebo rovné 99,3 % |
| Fe | Menšie alebo rovné 0,50 % | Menšie alebo rovné 0,40 % | Menšie alebo rovné 0,30 % |
| Al | Menšie alebo rovné 0,50 % | Menšie alebo rovné 0,40 % | Menšie alebo rovné 0,30 % |
| Ca | Menšie alebo rovné 0,30 % | Menšie alebo rovné 0,10 % | Menšie alebo rovné 0,03 % |
| Polohovanie | štandardné | zvýšená kvalita | prísna kontrola nečistôt |
| Typický prístup | cena/masová aplikácia | pomer cena/kvalita | kvalitná/špecializovaná aplikácia |
Táto tabuľka slúži ako návod a nenahrádza špecifikáciu zmluvy.
Prečo 3303 zvyčajne vyžaduje vyššiu cenu
Cenakremíkový kov 3303vzniká nielen vďaka -vyššiemu Si.
Výrobca potrebuje:
- používať vhodné suroviny;
- kontrolovať technologický proces;
- znížiť vniknutie nežiaducich nečistôt;
- triediť produkty;
- kontrolovať každú dávku.
Okrem toho je trh pre vysoké akosti zvyčajne užší ako trh so štandardnými hutníckymi akosťami.
Preto vznikáocenenie kvality.
Historické priemyselné materiály tiež uvádzajú, že kvalitnejšie značky vyžadujú zložitejšiu výrobu a môžu si vyžadovať vyššiu prémiu z dôvodu -obmedzenej ponuky.
Ako si vybrať značku na výrobu hliníka
Pre hlinikáreň môže výber začať tromi otázkami.
Otázka 1. Aké je zloženie finálnej zliatiny?
Ak sú požiadavky štandardné, 553 môže stačiť.
Otázka 2: Aké kritické sú Fe a Ca?
Ak je potrebná prísnejšia kontrola, 441 stojí za zváženie.
Otázka 3. Existujú nejaké špeciálne obmedzenia na nečistoty?
Ak áno, môže byť vhodnejší 3303 alebo iná značka čističa.
Konečnú voľbu by však mal urobiť podnikový technológ alebo inžinier, a nielen oddelenie nákupu.
Prečo je pre kupujúceho dôležité analyzovať nielen priemerné zloženie
Povedzme, že dodávateľ poskytuje nasledujúce informácie:
Si Väčšie alebo rovné 99,0 %
Na prvý pohľad to stačí.
Dve hry však môžu vyzerať úplne odlišne-odlišne:
Dávka A:
- Si 99,10 %
- Fe 0,25 %
- Al 0,20 %
- Cca 0,08 %
Dávka B:
- Si 99,10 %
- Fe 0,38 %
- Al 0,38 %
- cca 0,20 %
Celkový obsah Si je takmer rovnaký.
Technologické správanie surovín sa však môže líšiť.
To je dôvod, prečo profesionálny nákup zvažujeúplné chemické zloženiea nielen Si%.
Veľkosť dielikov je tiež súčasťou špecifikácie
Aj keď je chemické zloženie úplne správne, nesprávne nastavenie veľkosti môže spôsobiť problémy vo výrobe.
Bežné možnosti:
- 10-30 mm;
- 10–50 mm;
- 10-100 mm;
- 50–100 mm;
- granule;
- malý zlomok.
Konkrétna veľkosť sa vyberá s prihliadnutím na nakladacie zariadenie.
Niektorí dodávatelia ponúkajú aj prispôsobenie veľkosti.
Čo sa stane s malým zlomkom
Počas prepravy a manipulácie môžu byť veľké kusy čiastočne zničené.
Preto je vhodné, aby sa kupujúci vopred dohodol:
prijateľné percentuálne pokuty/poddimenzovanie.
Ak tento indikátor nie je stanovený, strany môžu mať -rozdielne chápanie kvality dodávky.
Toto je obzvlášť dôležité pre veľkých priemyselných nákupcov.
Ako porovnať cenu 553 a 441
Je potrebné zvážiť štyri ukazovatele:
- Cena za tonu
- skutočné chemické zloženie
- prípustná maličkosť
- dodacie podmienky.
Len preto, že 441 je o 15-30 USD/MT drahší, neznamená to, že je menej ziskový.
Je potrebné posúdiť, či jeho čistejšie zloženie prináša skutočný prínos pre konečný produkt.
Praktický príklad obstarávania
Spoločnosť nakupuje:
100 MT Silicon Metal 553
cena:
X USD/MT
Po mesiaci dodávateľ ponúka:
Silicon Metal 441
s bonusom.
Pred prijatím rozhodnutia by sa mal kupujúci opýtať výrobného oddelenia:
Je technologicky možné použiť 441?
Ak je odpoveď áno, potom sa porovnáva ekonomický efekt.
Ak je odpoveď nie, drahšia značka nemá zmysel.
Toto je jednoduchý príklad prečonákup hutníckych surovín musí súvisieť s technológiou výroby.
Ako požiadať o cenovú ponuku na 553, 441 alebo 3303
Dobrý dotaz by mal vyzerať asi takto:
Produkt:Silicon Metal
stupeň:441
Si:Väčšie alebo rovné 99,0 %
Fe:Menej ako alebo rovné 0,4 %
Al:Menej ako alebo rovné 0,4 %
Ca:Menej ako alebo rovné 0,1 %
Veľkosť:10-100 mm
množstvo:100 MT
Balenie:1 MT Big Bag
Obchodný termín:CIF
Cieľ:[Port]
Požadované dokumenty:COA + zoznam balenia
Čím presnejšia je RFQ, tým je menšia pravdepodobnosť, že dostanete rôznorodé ponuky.
Ako hodnotiť dodávateľa
Dodávateľa by ste si nemali vyberať len na základe prvej ponuky.
Odporúča sa vyhodnotiť:
Kvalita
Existuje COA pre každú šaržu?
Stabilita
Líši sa zloženie rôznych strán?
Produkčná schopnosť
Dokáže rastlina vyprodukovať požadovaný objem?
Balíček
Je vhodný na námornú dopravu?
Dodacia lehota
Je to v súlade s plánom výroby?
Komunikácia
Ako rýchlo dodávateľ reaguje na technické otázky?
dokumenty
Môže poskytnúť kompletný exportný balík?
Zrátané a podčiarknuté
553, 441 a 3303 nemožno považovať len za tri varianty toho istého výrobku s rôznymi cenami.
Ide o rôzne úrovne kontroly nečistôt a rôzne obchodné pozície.
Ak je hlavným faktorom cena a štandardná aplikácia -553je často rozumným východiskovým bodom.
Ak sa vyžaduje prísnejšia kontrola, - stojí za zváženie441.
Ak je proces citlivý na nečistoty a sú potrebné čistejšie suroviny -3303môže byť opodstatnené.
Hlavný princíp priemyselného obstarávania:
najprv si určte technickú požiadavku, potom vyberte značku a až potom porovnajte cenu.
FAQ
1. Čo znamená 553 v kremíkovom kove?
Typicky 553 znamená maximálne hladiny Fe okolo 0,5 %, Al okolo 0,5 % a Ca okolo 0,3 %.
2. Ako sa líši 441 od 553?
441 má vo všeobecnosti prísnejšie limity na Fe, Al a najmä Ca.
3. Ako sa líši 3303 od 441?
3303 má vo všeobecnosti ešte nižšie prijateľné hladiny hlavných nečistôt.
4. Ktorá značka je lacnejšia?
Štandardná 553 má častejšie nižšie náklady, ale skutočná cena závisí od trhu a konkrétnej ponuky.
5. Môžem použiť 553 namiesto 441?
Iba ak to umožňuje technologická špecifikácia finálneho produktu.
6. Môžem použiť 441 namiesto 553?
Technicky čistejší materiál môže byť vhodný, ale jeho ekonomická realizovateľnosť závisí od výroby.
7. Prečo je 3303 drahšia?
Kvôli-prísnejšej kontrole nečistôt, požiadavkám na výrobu a triedenie.
8. Čo je dôležitejšie - Si alebo Fe/Al/Ca?
Závisí od aplikácie. V citlivých procesoch môžu byť nečistoty rovnako dôležité ako celková hladina Si.
9. Ako skontrolovať kvalitu?
Vyžiadajte si COA a porovnajte skutočné hodnoty so špecifikáciou zmluvy.
10. Aká veľkosť kusov je najlepšia?
Závisí od vybavenia a spôsobu nakladania.
11. Ktorá veľkosť sa najčastejšie používa?
V exportnom obchode je to 10–50 a 10–100 mm, ale veľkosť musí byť dohodnutá vopred.
12. Môžem si objednať vlastnú veľkosť?
U mnohých dodávateľov je to možné s príslušným množstvom objednávky.
13. Musím v zmluve uviesť veľkosť?
áno.
14. Je potrebné kontrolovať jemnú frakciu?
Áno, najmä pri veľkých objemoch.
15. Ktorú triedu si mám vybrať pre hliníkovú zliatinu?
Stojí za to začať s technologickou špecifikáciou finálnej zliatiny, potom porovnať 553, 441 a ak je to potrebné, čistejšie triedy.


